Amateur Tournament

Image

Final Ranking

Chess-results

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2 
1 11   Manmay Chopra IND 1934 8,0 48,5 372,0
2 12   Harisurya Bharadwaj Gundepudi IND 1924 8,0 47,5 372,0
3 2   Al Helaoy Majed SYR 2015 7,0 50,5 363,0
4 6   Smeets Kobe NED 1963 7,0 45,5 356,5
5 21   Mirski Michal POL 1868 7,0 44,0 356,0
6 68   Abdulrahim Salem UAE 1662 7,0 43,5 347,0
7 58   Sala Matteo FRA 1708 6,5 51,0 375,0
8 1   Hari Charan Sai Kalluri IND 2041 6,5 51,0 364,5
9 7   Stijve Niels SUI 1958 6,5 48,5 361,0
10 14   Wiesmann Dominique SUI 1914 6,5 47,0 366,0
11 124   Dhruv Rattan IND 1316 6,5 46,5 342,0
12 33   Forney Robert USA 1828 6,5 45,5 358,0
13 13   Hamad Bader UAE 1918 6,5 45,5 352,5
14 43   Wenger Arejou SUI 1797 6,5 43,5 330,5
15 5   Arndt Uwe GER 1964 6,0 48,0 352,0
16 26   Schnell Simon SUI 1847 6,0 47,5 332,5
17 45   Lada Ireneusz POL 1787 6,0 46,0 353,5
18 35   Carey Michael USA 1816 6,0 44,5 328,5
19 8   Klein Ethan USA 1952 6,0 43,5 354,0
20 101 WCM Abeer Ali UAE 1500 6,0 40,0 349,0
21 29   Arulanantham Aneet SUI 1839 6,0 39,5 335,0
22 83   Zayed Sultan Al Taher UAE 1591 6,0 37,5 331,0
23 134   Chaudhury Anmay Kumar USA 0 6,0 37,5 320,0
24 25   Malli Shiivesh Sunil SUI 1864 6,0 37,0 335,0
25 17   Altok Mesut GER 1890 5,5 47,5 359,0
26 36   Jud Marc SUI 1816 5,5 44,0 334,5
27 15   Corbat Philippe SUI 1902 5,5 43,0 332,5
28 46   Amado-Blanco Carlos SUI 1775 5,5 43,0 328,5
29 4   Wanner Stefan SUI 1975 5,5 42,5 359,5
30 23   Kaser Nicolas SUI 1866 5,5 42,0 346,5
31 10   Eschmann Pascal SUI 1944 5,5 41,0 325,0
32 22   Marty Fridolin SUI 1867 5,5 41,0 318,5
33 9   Thode Gilda SUI 1951 5,5 40,5 312,0
34 41   Materia Matteo FRA 1799 5,5 39,5 332,5
35 116   Meshach Felix SUI 1429 5,5 39,5 326,5
36 24   Ruchat Blaise SUI 1865 5,5 38,5 325,5
37 48   Ernst Heinz SUI 1750 5,5 38,5 324,5
38 27   Titov Dmitrii SUI 1845 5,5 38,0 329,5
39 87   Sumarriva Paulin Jade FRA 1567 5,5 36,0 316,5
40 113 WCM Fatima Saif Al-Ali UAE 1451 5,5 35,0 311,5
41 19   Marcos Herrero Francisco ESP 1877 5,0 46,5 333,5
42 20   Kalbermatter Philipp SUI 1871 5,0 46,0 339,5
43 42   Aegerter Fabrice SUI 1797 5,0 45,0 346,5
44 18   Python Noe SUI 1890 5,0 44,5 346,5
45 28   Herold Hansjoerg GER 1843 5,0 44,5 330,5
46 96   Gobet Xavier SUI 1514 5,0 42,0 323,0
47 37   Ciarletta Ulysse FRA 1814 5,0 41,0 326,0
48 64   Trachsel Peter SUI 1671 5,0 41,0 325,0
49 136   King Alexander SUI 0 5,0 40,5 330,5
50 71   Stalhandske Julien SUI 1644 5,0 39,5 315,5
51 94   Boillat Maxime SUI 1530 5,0 38,0 318,5
52 63   Scherer-Schwab Rolf SUI 1672 5,0 37,0 316,5
53 60   Suwendo Poedjo SUI 1687 5,0 36,5 320,0
54 67   Sidler Raoul SUI 1663 5,0 36,5 315,0
55 125   Girish Niyathi USA 1314 5,0 33,0 306,5
56 3   Schneuwly Achim SUI 2002 4,5 45,5 325,5
57 16   Schmid Nicola SUI 1891 4,5 43,0 324,0
58 30   Maitre Fabien SUI 1837 4,5 43,0 315,0
59 92   Duc Jeremy SUI 1544 4,5 41,5 327,5
60 79   Almaini Aishah Sarhan UAE 1615 4,5 41,5 320,5
61 56   Lesniak Julien SUI 1716 4,5 41,0 334,5
62 88   Georg Kinell Andreas Erik PAN 1566 4,5 40,5 315,5
63 78   Ong Weng Yan MAS 1617 4,5 40,5 314,5
64 54   Suter Ramon SUI 1734 4,5 40,0 323,0
65 57   Huggler Andreas SUI 1711 4,5 40,0 312,5
66 139   Mueller Andrin SUI 0 4,5 40,0 296,0
67 80   Haist Gian Nicola SUI 1611 4,5 38,5 315,5
68 38   Gleizon Philippe ENG 1814 4,5 37,5 313,0
69 53   Balsiger Matthias SUI 1736 4,5 36,5 293,5
70 34   Moser Guido SUI 1826 4,5 36,0 309,0
71 70   Zarriess Benjamin GER 1653 4,5 36,0 299,0
72 74   Franssen Roland SUI 1624 4,5 35,5 307,0
73 86   Al Ali Aisha Saif UAE 1578 4,5 35,0 302,5
74 40   Stoecklin Carlo SUI 1800 4,5 34,5 251,5
75 140   Pavlov Myroslav UKR 0 4,5 33,5 297,0
76 75   Loeffler Helmut SUI 1622 4,0 44,0 327,5
77 32   Tschendel Roland SUI 1831 4,0 42,0 298,5
78 66   Svendsen Hannelore SUI 1665 4,0 42,0 298,0
79 85   Kittler Laszlo GER 1587 4,0 41,5 305,0
80 95   Lang Jochen GER 1527 4,0 40,0 307,0
81 39   Klopfenstein Francois SUI 1802 4,0 39,5 317,5
82 31   Cordes Lothar GER 1831 4,0 39,5 300,5
83 59   Schaerer Rolf SUI 1708 4,0 39,0 287,0
84 61   Callealta Andres SUI 1685 4,0 38,0 297,5
85 109   Schuler Agatha SUI 1467 4,0 37,5 307,5
86 117   Hesse Raphael SUI 1405 4,0 37,5 223,5
87 82   Luedi Paul SUI 1605 4,0 37,0 303,0
88 62   Meise Volker GER 1683 4,0 37,0 301,5
89 47   Hofer Friedrich SUI 1759 4,0 36,0 301,0
90 72   Guarisco Renzo SUI 1640 4,0 35,0 323,0
91 69   Lachausse Bruno SUI 1655 4,0 35,0 293,5
92 137   Mani Thomas SUI 0 4,0 34,0 302,5
93 100   Moorhead Dimancesco Nicholas SUI 1503 4,0 33,0 296,0
94 106   Alissa Nikola SUI 1476 4,0 32,0 280,0
95 77   Buffat Pierre-Andre SUI 1617 4,0 31,5 288,0
96 44   Laffely Sacha SUI 1793 4,0 31,0 292,5
97 122   Pinelli Gian SUI 1333 4,0 29,5 281,0
98 105   Zoukou Ylann SUI 1479 4,0 29,5 272,0
99 50   Jenny Gerald SUI 1748 3,5 39,0 292,5
100 76   Jaccard Laurent SUI 1619 3,5 37,0 289,0
101 97   Chatton Jean-Bernard SUI 1513 3,5 35,5 273,5
102 91   Roth Daniel SUI 1550 3,5 35,0 282,0
103 98   Meier Herbert SUI 1511 3,5 35,0 275,0
104 73   Grabe Eckart GER 1634 3,5 34,5 267,0
105 89   Saxer Bruno SUI 1563 3,5 33,0 291,5
106 90   Stoffregen Guenter SUI 1559 3,5 32,5 285,5
107 129   Mansoor Abdulmajeed UAE 1254 3,5 32,0 302,0
108 93   Cornileau Raphael FRA 1535 3,5 32,0 285,0
109 104   Eickert Jeffrey GER 1487 3,5 31,5 297,0
110 65   Rimann Theo SUI 1668 3,5 30,5 270,5
111 131   Markus David SLO 1100 3,5 30,0 297,0
112 108   Andrikopoulos Jean-Daniel SUI 1472 3,5 29,5 277,0
113 123   Trubini Timon SUI 1318 3,5 29,5 267,0
114 111   Joseph Hans SUI 1455 3,5 29,0 284,0
115 102   Rouiller Leonard SUI 1496 3,5 29,0 266,5
116 133   Materia Mario FRA 1029 3,5 27,5 269,5
117 126   Cagnoni Mariano SUI 1305 3,0 36,0 296,5
118 99   Albicker Laurenz SUI 1503 3,0 35,5 281,0
119 110   Lincke Paul SUI 1457 3,0 34,5 268,0
120 118   Geiser Rene SUI 1395 3,0 31,0 277,0
121 143   Speerli Maria SUI 0 3,0 31,0 273,0
122 55   Guye Jean-Paul SUI 1733 3,0 26,5 260,0
123 49   Bisig Richard SUI 1749 2,5 40,5 295,5
124 52   Ehrsam Andreas SUI 1738 2,5 36,5 199,5
125 84   Corazza Alessandro SUI 1589 2,5 36,0 215,5
126 115   Wojenko Alexander Filip SUI 1438 2,5 34,5 284,0
127 107   Scherler Josephine SUI 1473 2,5 34,5 197,5
128 119   Grueter-Schmid Helen SUI 1379 2,5 33,5 279,0
129 128   Lehmann Peter SUI 1298 2,5 33,5 265,5
130 103   Frei Gustav SUI 1494 2,5 31,5 240,0
131 81   Juchler Celine SUI 1606 2,5 30,0 262,5
132 114   Huber Ruth SUI 1442 2,5 28,5 257,5
133 120   Lang Gabriela SUI 1362 2,5 26,5 252,0
134 132   Agastya Rattan Nashier IND 1094 2,0 36,0 150,5
135 51   Richard Jean-Paul SUI 1744 2,0 30,5 213,5
136 112   Wipf Armin SUI 1455 2,0 30,0 263,5
137 130   Tansini Clairmonde P. SUI 1238 2,0 29,5 275,5
138 141   Settegrana Miro SUI 0 2,0 25,0 252,5
139 121   Gertsch Heinz SUI 1338 2,0 23,5 253,0
140 127   Kern Jesper SUI 1299 1,5 33,5 0,0
141 135   Dobson Tobias USA 0 1,5 26,0 249,5
142 138   Meyer Robert SUI 0 1,0 30,0 113,0
143 142   Speerli Carmen SUI 0 1,0 29,5 252,0

Amateur Tournament (ATO)

Main Arbiter
IA Laurent Freyd
Dates
July 13–22, 2022
Venue
Concert Hall, Biel Congress Center.
Smoking is strictly prohibited within the whole building.
Tournament type
9 rounds, Swiss system.
Time control
90 minutes for the first 40 moves + 30 minutes for the rest of the game with an addition of 30 seconds per move starting from move one.
Schedule
July 13–16, 2 pm: rounds 1–4
July 17: Rest day
July 18–21, 2 pm: rounds 5–8
July 22, 10 am: round 9
July 22, 6 pm: Closing ceremony with prize-giving.
Prizes
CHF 1'200, 1'000, 800, 600, 500, 2x400, 3x300, 5x200, 5x100. Best women players: CHF 170, 120, best veterans (1962-): CHF 140, 90. Best juniors (2002+): CHF 140, 90. Best players rated with Elo<1750: CHF 180, 150, 120.
Total prize fund: CHF 8'500.
Prizes are valid from 120 participants. With fewer participants, they are reduced pro rata.
Prizes will be allocated according to the final ranking ("Hort System" won’t be applied).
Prizes are non-cumulative – except with those of the Quadriathlon.
In order to receive their prizes, the top three winners must be present at the closing ceremony.
Special prizes are only granted to players scoring at minimum 4½ points – 3½ Points for the Elo<1750 Prizes.
1 month free membership at Pro Chess Training for the three best players of the ATO and for the two best <1500 Elo.
Ranking
1. Points scored
2. Truncated Buchholz (worst score excluded)
3. Truncated sum of Buchholz (worst score excluded)
Eligibility
Players without FIDE rating or with FIDE rating not higher than 2050 Elo in all three rating lists of May, June and July 2022.
Players who like to participate, but don’t have yet a FIDE, should send an e-mail, in order to receive in time the FIDE code needed for the online registration.
The admission of a player is decided solely by the organization. This decision is final.
Registration
CHF 180 (born 2002+: CHF 100), by bank transfer until July 08, 2021, based on the invoice received by e-mail during the online registration. After this date, cash payment on site with a surcharge of CHF 20. Deadline: July 13, 11:30 am.
Team
Team registration of three players will be on site no later than Friday, July 15, 12:00 noon.
No extra charge in participating at this competition.
The team ranking is calculated as the sum of the achieved scores of the three members of the team. In case of a tie, the team with the lowest Elo average wins. The best three teams will receive prizes in kind offered by Auberson & Fils, La Neuveville and ChessBase.
Check-in
All participants are required to confirm their presence at the registration desk from 10 am and no later than 12:30 noon on Wednesday, July 13, 2022. This will guarantee their inclusion into the pairings list for the 1st round.
Laws of chess
Art. 6.7.1 Any player arriving at the board more than 30 minutes after the start the round will lose by forfeit, except in cases of force majeure.
Art. 11.3.2.1 It is forbidden to enter the playing area with electronic devices.
According to the anti-cheating guidelines of the FIDE, there is a suitable detector available in the tournament hall.
Pairings and results
The start list is based on the July 2022 FIDE rating list.
The pairings for the first round will be published at 1:45 pm. For all subsequent rounds, the pairings will be published online until one hour after the end of the previous round.
Players have to deliver the original copy of the scoresheet and enter the result at the provided desk. Otherwise the result of the game will be counted as 0-0.
An arbiter's decision may be appealed orally to the main arbiter immediately in case of disagreement. The decision of the main arbiter is final.
The tournament counts for the Swiss, German and FIDE standard rating list. Unrated players receive the chance to achieve their first FIDE rating.
Late entry
Amateurs, especially schoolchildren, who do not yet have a vacation at the start of the tournament, may enter the tournament no later than in the fourth round.
Late entry request must be made at the time of registration by sending an email to the arbiter's desk.
For each round missed due to late entry, the player receives ½ point.
Declaration of consent
With your participation you agree that photographic material may be recorded and used.

Agenda

13
Jul

14:00 ATO Round 1

14
Jul

14:00 ATO Round 2

15
Jul

14:00 ATO Round 3

16
Jul

14:00 ATO Round 4

17
Jul

ATO Rest Day

18
Jul

14:00 ATO Round 5

19
Jul

14:00 ATO Round 6

20
Jul

14:00 ATO Round 7

21
Jul

14:00 ATO Round 8

22
Jul

10:00 ATO Round 9

PGN-Download

  • PGN ATO All Games (67 KB)
  • ATO-R1 (18 KB)
  • ATO-R2 (17 KB)
  • ATO-R3 (19 KB)
  • ATO-R4 (23 KB)
  • ATO-R5 (24 KB)
  • ATO-R6 (23 KB)
  • ATO-R7 (22 KB)